Stará, nebo nová fabia? Koupit ještě můžete obě, nová je lepší

15.12.2014 10:42
Škoda Fabia je po octavii a rapidu třetí nejprodávanější auto v Česku. Právě nová fabia se tento týden stala miliontou letos vyrobenou škodovkou. Hodně lidí teď řeší dilema: „novou a dražší, nebo starou za dobré peníze?“
Už zase mám nový mobil. A opět se s tím starým nedá srovnat: jemnější displej, lepší foťák, rychlejší procesor, víc paměti, novější Android... A stojí stejně jako před časem ten starý. Jenže funguje to podobně i u aut? Je nová generace vždy technicky lepší a lépe vybavená než ta odcházející? Pokusili jsme se to zjistit a srovnávací test tentokrát pojali jako sportovní utkání – budeme tedy hrát na skóre. K porovnání jsme si vybrali novou, třetí generaci Škody Fabia a její předchůdkyni.
Obě auta jsou nyní v prodeji současně, protože jsou stále ještě k sehnání nové skladové fabie druhé generace. Nejnovější model 1.2 TSI (81 kW) jsme si půjčili přímo od automobilky, zánovní vůz druhé generace 1.2 TSI (77 kW) jsme sehnali v Auto ESA, které se specializuje na prodej škodovek. Nová fabia měla černou barvu a byla v nejvyšší výbavě Style se spoustou doplňků, takže se její cena vyšplhala ke 400 tisícům korun.
Bílá předchůdkyně byla také v plné výbavě (Elegance). Jen její cena už byla téměř poloviční, něco přes 200 tisíc. 
 

Starší je vždy o něco levnější

Cenu jsme se rozhodli do souboje nezapočítávat, hodnotili jsme jen vlastnosti obou vozů. Právě cena ale bude v tomto souboji u těch, co se mezi starou a novou generací, rozhodující. Podle aktuálních ceníků nyní přijde nová fabia 1.2 TSI (81 kW) v nejvyšší výbavě Style na 319 900 Kč. Slabší verze s 66 kW je o 14 tisíc levnější. V nejnižší výbavě stojí tento vůz s litrovým tříválcem 235 tisíc korun (s klimatizací). Předchůdkyně je samozřejmě vždy levnější. Ve vybavené akční verzi Ambition Tour s motorem 1.2 TSI (63 kW) ji u dealerů najdete zhruba od 240 tisíc korun; podobně stojí i s motorem 1.4. Základní provedení s tříválcem 1.2 HTP jsou k mání i za 229 tisíc.
 

Škoda Fabia druhé a třetí generace

Design 1:0
První bod získává nová fabia za design. Její ostře řezané linky se sice už lehce okoukaly na octaviích a rapidech, ale i tak působí hodnotněji a hlavně moderněji než u předchůdkyně. Novinka má také propracovanější detaily a nadčasovější design. Podstatně hezčí je také interiér.
 

Jízdní vlastnosti 2:0

Další bod dostává letošní fabia za ohromně jistý podvozek. Přilnavost auta k vozovce je i díky systému „aktivního diferenciálu“ XDS+ vynikající. Zatáčky vykrouží brilantně a je skoro nemožné ji utrhnout do smyku. Za to vděčí platformě z Volkswagenu Polo. Starší fabia nepůsobí zejména při rychlejší jízdě zdaleka tak jistě. A ještě jednu věc musíme zmínit: nová fabia má mnohem lepší odhlučnění kabiny, což oceníte zejména při dálniční jízdě na povoleném limitu.
 

Škoda Fabia druhé a třetí generace

Komfort 3:1
Remízu jsme oběma rivalkám přiznali v kategorii pohodlí – bod dostaly obě. Novinka je nesmírně komfortní i na nízkoprofilových gumách (215/45/R16). O dírách víte jen díky tlumenému bouchnutí někde v dálce. Vyžehlí i drnčivé dlažební kostky a uvnitř auta nic ani nevrzne. Stará fabia nás na rozbité cestě rozmazlovala ještě víc. Například retardéry odtlumila lépe. Fakt, že se za to platí většími náklony v zatáčkách, nebude většinu majitelů moc trápit. Jen k tomu potřebovala vyšší pneumatiky (195/55/15).
 
Co se týče posezení, vpředu jsme neměli výhrady ani u jednoho z aut, místa je v obou dost. Také možnosti nastavení jsou příkladné. U zadních sedadel se nám trochu víc líbilo sezení ve starším modelu – sedáky jsou o pár centimetrů výše, takže lépe podepřou nohy. Je to tím, že novinka je o tři centimetry nižší, a protože místa nad hlavou mají cestující v obou vozech stejně, muselo jít sedadlo níže.
 

Ergonomie a praktičnost 4:1

„Dvojkové“ fabii zde novinka ujíždí o parník. Už jen tím, že je širší v oblasti loktů řidiče, a to hned o čtyři centimetry, vzadu o jeden. Také kufr má novinka větší, byť jen o 15 litrů. Velká pochvala pro nový model míří k vybavení výplní zadních dveří držáky, do nichž dáte litrovou lahev, stejně jako je to i vpředu. Ve staré fabii se tam vejde leda tatranka...
Novinka je na tom rozhodně lépe i v ergonomii. V prvé řadě má logičtěji umístěný pětipalcový dotykový displej navigace. Je nahoře, mnohem blíže zornému poli řidiče – přesně v těch místech, kde má starší fabia trochu nesmyslně ovladače klimatizace.
 
Novinka navíc umí „zrcadlit“ obraz z mobilního telefonu, čímž je řešena i již zmíněná navigace. Jen drobná poznámka: poslední „dvojkové“ fabie už od letošního léta dostávaly modernizovaný volant, stejný, jako je v novince. Testovaná má ovšem ještě ten původní.
 

Motor a spotřeba 5:2

Do testu přijely obě fabie s motory 1.2 TSI – novinka se ovšem chlubí o 4 kW vyšším výkonem (81 vs 77 kW). Novější fabia byla vybavena sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG, jež občas při razantnějším rozjezdu malinko tápala, který stupeň zařadit. Starší měla klasický pětistupňový manuál.
Slabší motor nám nepřišel o moc letargičtější, nezaostával ani v pružnosti. Třeba při zrychlení z 90 na 130 km/h na tom byly oba prakticky stejně. Čtyři kilowatty výkonu, o něž novinka posílila, nejsou výrazně znát. Zanedbatelný je rozdíl v maximálních rychlostech i zrychlení z nuly na 100 km/h.
Zastavíme se jen u spotřeby – ta by papírově měla být u novinky nižší o půl litru: 4,8 vs. 5,3. Oběma agregátům jsme však při stejném jízdním režimu (dálnice/město) naměřili téměř stejně: 6,5 nové, starší pak 6,7 litru. A to při normálním klidném ježdění. Takže opět remíza.
 

Závěr: nová vyhrává

Výsledek našeho srovnání vystihuje, jaká nová fabia je: tedy výrazně lepší než ta dosavadní. Nejnovější škodovácký přírůstek se bude líbit hlavně těm, kteří se rádi svižně projedou – v tomto směru nemá ve své třídě momentálně konkurenci. A i když za ni zaplatíte víc než za končící generaci, vyplatí se to.
 

Řešíte pojištění auta? Nabízím rychlé sjednání i na dálku. Zajistím maximální bonusy s využitím nejvyšší obchodní slevy! 
Stačí napsat do zprávy nebo zavolat. O zbytek se postarám.
https://www.facebook.com/finpa.cz

www.finpa.cz