Poslední felicii Škoda vyrobila před 15 lety

21.06.2016 10:48

Dvacátého června 2001 sjela z výrobních pásů poslední Škoda Felicia. Shodou okolností ve stejný den v hlavním výrobním závodě vyrobili i jubilejní třímilióntý vůz od spojení s německým Volkswagenem. Tím byla stříbrná Škoda Octavia, model, který začal v roce 1996 definitivně psát novou éru největší české automobilky.

 

První sériová felicia sjela z linky mladoboleslavského závodu 17. října 1994 přesně v 10:20 hodin. O devět dní později, 26. října 1994, představila Škoda svůj nový hatchback veřejnosti.

Trio nových vozů v barvě české trikolory slavnostně pokřtil vodou z Vltavy tehdejší pražský primátor Jan Koukal na Karlově mostě v Praze. Mimochodem, jeden z prvních vozů věnovala automobilka manželům Ondráčkovým, kteří měli tři čtvrtě roku stará čtyřčata.

 

Novodobá felicia na první pohled připomínala jen poněkud kulatější Škodu Favorit, se kterou sdílela i řadu dílů podvozku a základní motor, uvnitř ale bylo změn více. Nová škodovka byla pevnější, zákazníci se dočkali airbagů i dvou nových motorů z produkce VW včetně vznětového motoru.

 

Základem byl ovšem letitý favorit, model, který výrazným způsobem dopomohl k tomu, že po sametové revoluci měl o Škodovku eminentní zájem právě koncern Volkswagen. A nejenom on pochopitelně.

 

Následník Škody Favorit, jehož název automobilka převzala od jedné z nejkrásnějších škodovek všech dob, kabrioletu Škoda Felicia vyráběného v letech 1959-1964, byl v době zahájení prodeje jedinou řadou v nabídce značky. Škoda na něm začala pracovat hned po vstupu Volkswagenu do české automobilky v roce 1991.

 

I když felicia z favorita vycházela, automobilka za podpory koncernu provedla podstatné změny designu a techniky, zlepšila kvalitu zpracování a optimalizovala výrobní metody.

 

Krátce po zavedení verze hatchback byla modelová řada Felicia rozšířena, když v červnu 1995 na trh vstoupila verze kombi, od srpna pak varianta Pick-up (včetně uzavřeného provedení Vanplus).

 

Ve výrobním programu vydržela nová felicie sedm let, poslední dva roky se vyráběla souběžně s podstatně modernější (ale uvnitř menší) fabií. Felicia se vyráběla ve verzích hatchback, kombi, pick-up, Vanplus a Fun.

 

Konec výroby nejprodávanějšího tuzemského vozu druhé poloviny 90. let uspíšila nová emisní norma Euro 3. Během výrobního cyklu felicie se objevila větší octavia a v roce 1999 fabia, která zastaralou felicii nahradila.

 

Základní pohonnou jednotkou modelu byl zprvu benzínový motor o objemu 1289 cm3 ve výkonových variantách 40 kW a 50 kW. Nabídka motorizací byla ale brzo rozšířena o osvědčené koncernové agregáty, benzínový 1,6 MPI (55 kW) a naftový 1,9 D s výkonem 47 kW.

 

Na silnicích ji stále potkáte velmi často

Jako první model značky nabídla felicia zákazníkům dvojici airbagů, ABS, a k tomu i některé prvky komfortní výbavy, jako je klimatizace, elektricky vyhřívaná přední sedadla a u vrcholné verze Laurin & Klement i kožené čalounění. I přes své stáří lze felicii běžně potkat na silnicích, vždyť ještě v roce 2012 byla třetím nejrozšířenějším vozem v Česku. Je také stále oblíbeným artiklem autobazarů.

 

Ceny se pohybují od jednotek tisíc po zhruba 30 000 korun za mimořádně zachovalé exempláře z posledních let výroby. Ojetiny většinou již trápí koroze, která postihuje zejména lemy blatníků a páté dveře, pokud nebyly v rámci záruky měněny.

 

Vedle vyšší hladiny hluku v interiéru, tato auta často trápí poruchy dobíjení, nepravidelný chod na volnoběh, zatuhlé řazení, koroze výfuku nebo brzké opotřebení přední nápravy zejména u těžších motorů 1,6 a 1,9.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/auto/407068-posledni-felicii-skoda-vyrobila-pred-15-lety.html

Řešíte pojištění auta? Nabízím rychlé sjednání i na dálku. Zajistím maximální bonusy s využitím nejvyšší obchodní slevy! 
Stačí napsat do zprávy nebo zavolat. O zbytek se postarám.
https://www.facebook.com/finpa.cz

www.finpa.cz